Προκειμένου να σχεδιαστεί ένας αρχικός προγραμματισμός συμμετοχής της Π.Β.Α, ως συντονίστριας των επιχειρήσεων, σε εξωστρεφείς δράσεις προώθησης των προϊόντων των νησιών για το 2ο εξάμηνο του 2023, η Αντιπεριφέρεια Ανάδειξης & Προώθησης Προϊόντων Βορείου Αιγαίου, προχώρησε σε ενδεικτική επιχειρησιακή έρευνα και σχετική επικοινωνία:
• με τις διοργανώτριες εταιρείες των σπουδαιότερων εμπορικών εκθέσεων της Ελλάδας,
• με τις 3 παρόχους εταιρείες ελληνικών αποστολών σε διεθνείς εκθέσεις του κλάδου τροφίμων & ποτών του εξωτερικού, και
• με αντιπροσωπευτικές επιχειρήσεις όλου του φάσματος παραγωγής τοπικών προϊόντων του Βορείου Αιγαίου.
Βάσει όλων των πληροφοριών που συλλέχθηκαν, της μεγάλης εμπειρίας των συμμετοχών από όλα τα προηγούμενα χρόνια, της υπάρχουσας διαθεσιμότητας σε κατάλληλους χώρους, αλλά και της διαφορετικότητας των επιχειρήσεων μεταξύ τους (σε ανάγκες, προτεραιότητες, επιλογές εκθέσεων, στρατηγική εξωστρέφειας, κ.ο.κ.) και προβαίνοντας σε ένα συγκερασμό όλων των παραπάνω, η Π.Β.Α. προσανατολίζεται να συμμετάσχει ως συντονιστικός φορέας, στις ακόλουθες δράσεις ανάπτυξης εξωστρεφούς επιχειρηματικότητας – εμπορικές εκθέσεις, για το 2ο εξάμηνο του 2023:
Διαβάστε τις αναλυτικές πληροφορίες.